Author Instinct ASL TEST - Author bicycles

Author Instinct ASL TEST

Instinct ASL procházel v uplynulých týdnech testováním redakce časopisu Cykloservis. A jak dopadl tenhle designový stroj s geometrií speciálně vyvinutou pro slečny a dámy? 

Author Instinct ASL

Instinct ASL

Dámská část kolekce domácí značky Author je již tradičně poměrně obsáhlá, ať už se jedná o standardní MTB modely, či třeba krosová kola. Naším testem prošel nejvýše postavený sportovní hardtail s označením Instinct ASL a již na začátku můžeme zodpovědně prohlásit, že se jedná o hodně povedené kolo. A to nejen po stránce designu nebo vyváženého, skvěle fungujícího osazení. Instinct ASL modelového roku 2015 vsadil na prostřední průměr kol 27,5" a nabízen je v trojici velikostí rámu – 16, 18 a 20 palců. Cena 26 990 korun pak již sama o sobě informuje o sportovním zařazení tohoto modelu. Z hlediska konstrukce duralového rámu se jedná o typického zástupce, jenž nezapře stylistické prvky příznačné pro celou poslední generaci rámů Author.

Nový Instinct ASL tedy využívá trojúhelníkový profi l spodní trubky, až extrémně zploštělou horní trubku, nemůže chybět kónická hlava či třeba zajímavá vzpěra, rozkládající tlak od brzdy do obou ramen levé strany zadní stavby. K pěkným detailům patří rovněž Post Mount úchyt brzdového třmenu či oba odlehčené můstky. Nepřehlédnutelný je široký profil sedlové trubky nebo poměrně vysoký průřez řetězových vzpěr. Líbilo se nám i vedení veškeré kabeláže zespodu horní trubky, kde nepůsobí rušivě. Osazení je voleno s ohledem na co nejpreciznější funkci, současně však i na co nejlepší poměr cena/výkon.

Vzduchovou vidlici RST F1 považujeme v dané cenové relaci za nadstandard, a to jak pro svou nízkou hmotnost srovnatelnou s podstatně dražšími kousky, tak pro citlivost a praktické využití drtivé většiny stomilimetrového zdvihu, s výraznější progresivitou chodu až v jeho úplném závěru. Především však tato vidlice nabídne citlivost i v případě, že bike osedlá (ve velikosti 16") 165 cm vysoká cyklistka. Takže lze počítat skutečně s velmi kultivovaným odpružením, a stejně tak vynikající funkcí kotoučových brzd Tektro Orion. Poslední generace brzd této značky se výjimečně povedla, vyhovovala nám ergonomie páčky, snadné nastavení její vzdálenosti od gripu, a především pak možnost citlivého dávkování brzdného výkonu, navíc s minimálními ovládacími silami. Pro menší ženskou či dívčí ručku tedy to pravé.

Instinct ASLcocpitAni dalšímu osazení není co vytknout. Sympatické je nepodlehnutí „diktátu" posledních sezón a instalace standardního trojpřevodníku, který dámy jistě využijí více než jejich mužské protějšky, u nichž by mohla být nejmenší „placka" s pouhými dvaadvaceti zuby skutečně v některých případech pouhými gramy navíc. Kombinace s desítkovou kazetou s rozsahem 11– 36 zubů nabídne více než jen dostačující skladbu převodů, ať už se pojede rychle po rovině, ve sjezdu, či třeba z kraje sil v některém z posledních výjezdů maratonské trati.

Pochvalu zasluhují prakticky nezničitelné kliky Shimano, stejně jako kombinace měničů Deore a Deore XT. Instinct ASL je prostě čistokrevným sportovním hardtailem, což ve fi nále ještě umocňují poměrně lehká kola s ráfky Radon Pro a vynikajícím obutím Vittoria Barzo. Ano, Vittoria, nikoli Geax! Italský výrobce se totiž pro sezónu 2015 rozhodl svou bikovou odnož zařadit přímo pod logo Vittoria a současně chce v sektoru MTB obutí podstatně více zatápět vyhlášeným výrobcům, jako je třeba Schwalbe či Michelin.

A nutno přiznat, že bikové „vittorky" mají hodně velký potenciál, například model Barzo je skutečně skvělým univerzálem, rychlým a zároveň schopným zajistit ideální adhezi prakticky na jakémkoli povrchu.

Instinct ASL - řidítkaNejlepší dámský hardtail od Authoru je však i o detailech, mezi ty patří nejen vhodně zvolený kokpit s ideálně širokými řídítky, ale třeba i příjemné pěnové gripy s lock-on objímkami, a především pak sedlo Author Fenix ASL, které je příkladně pohodlné, ať už je zkombinováno s funkční výstelkou kalhot, či nikoli. Svým plochým tvarem, širší zadní partií i mírou polstrování jde skutečně o skvělé sedlo, zde navíc uchycené v sedlovce s přímým zámkem, jenž ještě zkracuje posed. Snad jen boky sedla s absencí vyztužení proti prodření mohou být při dlouhodobém používání, opírání o zeď či nějakém tom pádu nevýhodou.

Prostě Sport Lady

Instinct ASL řetězLadění kola je tedy sportovní, o čemž informuje nejen osazení, ale i celková hmotnost 12,35 kilogramu, zajišťující velice dobrou akceleraci. Sériově nastavený posed je však spíše o pohodlí a velmi příjemné jízdě, než o vyloženě výkonnostním naladění, což ještě umocňuje dva a půl centimetru vysoká sestava podložek pod představcem. Stačí jich ovšem trochu ubrat, případně přetočit představec, a náhle před námi stojí bike nabízející jak jistotu a skvělou stabilitu ve sjezdech, tak i velmi slušné vrchařské parametry.
Jako univerzál je Instinct ASL naladěn velmi dobře a podle našeho názoru má potenciál oslovit širokou skupinu terénních jezdkyň, ať už teprve začínajících, či naopak dostatečně zkušených. První skupině nabídne nezáludnost a vynikající adhezi prostředního průměru kol, navíc se skvělým obutím, druhé skupině pak velmi dobrou ovladatelnost, jež přijde vhod třeba i na singltreku. Každopádně je kolo nastaveno tak, že zvládne hodně rozličný terén, a to i ve svižném tempu. Nebojí se prudších sjezdů, zatáčkovitých pasáží a dobře si vede ve výjezdech, a to i těch prudších.
V nich stačí pouze trochu nalehnout na řídítka a držet přímý směr, o většinu ostatních nezbytností se již 

Instinct ASL sedlo

postará obutí a více než dostatečná trakční plocha, ale i slušná imunita vůči nežádoucímu zvedání předku, zvlášť ve srovnání s běžnou sportovní šestadvacítkou. Na to, že je posed laděn komfortněji, byly vrchařské schopnosti kola až nečekané. Hodnocení designu je samozřejmě vždy subjektivní záležitostí, ale musíme přiznat, že se nám bílý bike s jemnou grafikou a tenkou fialovou linkou líbil. A podobnou propracovanost skýtají i vlastní komponenty, ať už svou pozornost zaměříme třeba na představec, či sedlovku. Zkrátka si za sedmadvacet tisíc kupujete kolo, které je nejen dobré, ale i pěkné.

Zdroj: www.cykl.cz

Instinct ASLcocpitInstinct ASL - řidítkaInstinct ASL výsledkyInstinct ASL řetězInstinct ASL sedloInstinct ASL
Další novinky
arrow
19.12.2018Najľahší detský model na trhu27.06.2018ELKOV AUTHOR TEAM OVLÁDL DOMÁCÍ MISTROVSKÝ ŠAMPIONÁT30.03.2016FOR BIKES 201612.02.2016Extrémní Isrman - stříbro pro Petra Vabrouška02.02.2016Sedlo Author Summit otestováno!
Poslední videa
arrow
Ako vymeniť dušu na bicykliAko vymeniť dušu na bicykli03:36Ako opraviť defektAko opraviť defekt04:38